Украинская Православная Церковь, Горловская и Славянская Епархия, Добропольский округ

История Свято-Успенского храма с. Доброполья

ІСТОРІЯ УСПЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ СЕЛА
ДОБРОПІЛЛЯ
Автор роботи:
Сліпченко Анастасія Павлівна
учениця 11 класу, НВК № 7
м. Добропілля
Науковий керівник:
Петренко Олександр Миколайович

З моменту створення села у кінці XVIII століття полковником Андрієм Максимовичем Янченко, своєї церкви в Добропіллі не було. Катеринославский єпископ Ф. Макаревський, посилаючись на дані консисторських архівів, повідомляє, що в 1799 році Добропілля було приписане до приходу церкви села Святогорівка і відправляв християнські треби в ньому святогорівський священик Матвій Орловський. [1, 763] Село Святогорівка розташовано в 8,3 км від села Добропілля, тому відвідування добропільчанами церкви у Святогорівці було пов'язане з певними труднощами. Феодосій Макаревский писав про це так: «… а проѣздъ къ ней (до Успенської церкви Святогорівки авт.), а особливо въ зимнее время и осеннее крайне неудобной, отъ чего изъ жителей тамошнихъ не рѣдко больные умираютъ безъ покаянія, а рождаемые младенцы безъ крещенія…». [1, 763]
У 1804 році ситуація змінилася. В селі Криворіжжя, яке знаходилося в 11 км від Добропілля, була побудована нова кам'яна Успенська церква. Попри те, що Криворіжжя знаходилося на 2,8 км далі від Добропілля, ніж Святогорівка, за бажанням поміщика і добропільских селян село перевели в прихід Криворізької церкви. Бажання добропільців перевестися в прихід церкви села Криворіжжя було викликане, мабуть, тим, що шлях до Святогорівки йшов через досить високий вододіл і перетинав два глибоких яра, тоді як дорога до Криворіжжя, хоч і була трохи довшою, але була відносно рівною і пролягала уздовж річки Водяної, [2] що було дуже зручним для тих, хто подорожував верхи або з підводою і міг в будь-який момент напувати свою худобу. У приході Криворізької Успенської церкви Добропілля було до 1856 року. Переведення добропільців в прихід Криворізького храму полегшувало їм життя, але зовсім не вирішувало проблеми. Одинадцять кілометрів - це була теж досить велика відстань і здолати її, для того, щоб помолитися могли далеко не всі.
Тоді за вирішення цієї проблеми взявся поміщик села Добропілля Олександр Андрійович Янченко. Він знайшов кошти, необхідні для спорудження храму і виділив зі своїх володінь 40 десятин землі в трьох верстах від церковної будівлі. [3, 84] Ця земля призначалася для утримання духівництва. Так в селі Добропіллі з'явився молитовний будинок на честь Стрітення Господнього, будівництво якого було завершене в 1856 році. [4, 298] Стрітенський молитовний будинок села Добропілля був приписаний до приходу Покровської церкви села Гришине. Таке становище зберігалося аж до імператорського указу від 17 лютого 1885 року. Цей указ, крім іншого, передбачав деякі зміни щодо влаштування церковних парафій і складу причтів. Він давав право преосвященним відновлювати самостійні причти на прохання парафіян при наявності достатніх коштів для їх утримання. Від парафіян Стрітенського молитовного будинку села Добропілля таке прохання, через деякий час, мабуть, надійшло. В результаті його задоволення 13 грудня 1893 року Добропільський молитовний будинок був відрахований від приходу церкви села Гришине і став називатися Стрітенської церквою села Добропілля. Згідно з розпорядженням єпархіального начальства там був відкритий самостійний прихід з причтом із священика і псаломщика. [5, 11]

Додаток А
Рис 1. Проект сільського храму архітектора Келенкевича. Початок ХІХ ст.
Рис 2. Стрітенська церква села Добропілля. Фото кінця ХІХ століття.

Храм мав типову конструкцію для сільських церков ХІХ століття. [Додаток А. 1] Уявлення про те, як виглядав Стрітенський храм в ХІХ столітті дає його єдина вціліла дореволюційна фотографія. [Додаток А. 2] Матеріалом для спорудження молитовного будинку стали тесані кам'яні блоки, які видобувалися і виготовлялися у поміщицький каменоломні неподалік від села.
Додаток Б
Рис 1. Вивчення кам’яних блоків, з яких була збудована церква.
Рис. 2. Дослідження приміщення для парового котла під храмом.

Розмір одного такого блока 26,5×19×6,5 дюймів (69×48×17 см). [Додаток Б. 1] Всі блоки робили за одним зразком. З них викладали фундамент. Стіни церкви виготовляли із менших за розміром кам’яних блоків і цегли. Пізніше церкву добудовували і перебудовували. Так під будівлею храму було облаштовано підвальне приміщення. [Додаток Б. 2] Судячи з його конфігурації і характерних для подібних приміщень деталей, в ньому розміщувався паровий котел, за допомогою якого будівля церкви опалювалася. На південний схід від споруди церкви був зведений склеп, який, мабуть, був родовою усипальнею родини Янченків. Склеп являв собою доволі просторе підземне приміщення у вигляді невеликого коридору зі стелею у вигляді арки, від якого в різні боки розходились 8 ніш, по чотири з кожної сторони, також з арчатими стелями.
Додаток В
Рис. 1. Склеп Янченків. Вид із середини. Сучасне фото.
Рис. 2. Будинок священика 1911 року побудови. Сучасне фото.

Кожна з ніш слугувала окремою усипальницею і була відділена від коридору залізними дверима, які до сьогодні, на жаль, не збереглися. [Додаток В. 1]
Капітал церкви за даними 1908 року складав 2101 рубль 80 копійок, а капітал притча - 400 рублів. [4, 299] За даними 1913 року храм отримував 400 рублів доходу від землі і 531 рубль 98 копійок «кухлевого збору», капітал церкви на той момент складав 1400 рублів. [3, 84] Службу в храмі вели священик і псаломщик. Священик за свою працю отримував платню - 294 рублі на рік. Псаломщик за службу отримував 98 рублів і мав право, так само як і священик, безкоштовно користуватися квартирою від сільської громади. [3, 85] Приміщення, в якому жили священик і псаломщик, за даними 1908 року, було дуже незручним. [4, 300] Тому в 1911 році для них був побудований новий цегляний будинок, який зберігся до сьогоднішнього дня. [Додаток В. 2] Імена усіх священиків, що служили в Стрітенській церкві, на жаль, поки не відомі. На сьогодні вдалося встановити імена тільки частини духівництва Стрітенського храму села Добропілля. Це стало можливим завдяки тому, що місцеве єпархіальне начальство друкувало зміни, які відбувались по службі в газеті «Катеринославські єпархіальни відомості» яка виходила з 1872 по 1917 рік.
Додаток Г
Рис. 1. Підписи священика Миколи Дідика і псаломщика Якова Шевцова
в метричній книзі Стрітенської церкви. (Фото з фондів ДОДА )
Рис. 2. Карл Олександрович Вістенгаузен (праворуч). Фото 1910 року.
(Фото зі звіту про проведення Південно-російської сільськогосподарської і промислової виставки в Катеринославі в 1910 році)

Саме завдяки цим записам і підписам в метричних книгах Стрітенської церкви, що частково збереглися, були відтворені імена більшості священиків псаломщиків і церковних старост при Стрітенському храмі і час їх служби. [Додаток Г. 1]
Священики, що служили в Добропільському Стрітенському молитовному будинку (до 1893 року) та Стрітенській церкві (з 1893 року):
Григорій Петрович Щербиновський (з 24.11.1857 - до 29.10.1858)[6, 45]
Костянтин Татаренков (з якого часу служив невідомо - до 17.05.1874) [7, 247]
Іоанн Лядський (з 26.12 1874 - до 7.12.1877) [8, 12; 9, 252]
Віссаріон Феодос'єв (з 1877 - до 1. 04. 1881) [9, 252; 10, 139]
Федір Жолтоногов (з 31. 05. 1881 - до 18. 07. 1888) [11, 225]
Михайло Степанов и Федір Котляревський по черзі через відсутність в селі постійного священика (1888 – 1890) [12, 263]
Олександр Тиверіадський (? – 1894) [13, 3]
Іоанн Курковський (1894 – 1895) [13, 4]
Олексій Кашкадамов (з 24.10. 1897 - до 6.01.1903) [14, 439; 15, 24]
Михайло Павлович Капустін (з 9. 02. 1903 - до 1908) [16, 81; 4, 299]
Увесь 1909 рік місце священика було вакантним [17, 50]
Микола Іванович Дідик (з 1910 - до 8.08.1914) [18, 220; 19, 456]
Павло Герщик (серпень 1914) [20, 17]
Петро Зданевич (вересень – жовтень 1914) [20, 18]
Дмитро Андрієвський (з 1914 - до 1917) [21, 467]
Володимир Верховський (1917 - 1919) [20, 161]
Псаломщики Добропільської Стрітенської церкви (місце псаломщика було засновано тільки в грудні 1893 року):
Іван Болхудере (з 24.06.1896 - до 2.09.1899) [22, 282; 23, 390]
Іоанн Васильович Зеленський (з 1899 - до 1908) [4, 301; 24, 259]
Весь 1909 рік місце псаломщика було вакантним
Яків Гнатович Шевцов (з 1910 - до 8. 11. 1911) [18, 220; 25, 692]
Петро Платонов (з 19.12.1911 - до якого часу невідомо) [26, 8]
Петро Олександрович Россинський (з 1913 - 1918) [27, 98]
Іван Мойсак (1918 - ?) [20, 154]

Церковні старости:
селянин Олексій Кулініч (з 5. 03. 1875 - до якого часу невідомо) [28, 155]
селянин Іван Стремоков (з 22. 02 1883 - до 1886) [29, 90]
селянин Парамон Тищенко (з 9.12. 1886 - до 1889 і з 1891 - до якого часу невстановлено, відомо, що його обрали старостою на третє триріччя в 1894 році) [30, 16; 31, 207; 32, 125]
селянин Омелян Зима (з 1900 - до 17. 01. 1908) [33, 401] взимку 1901 він був нагороджений єпископом Симеоном похвальним листом. [34, 71]
селянин Клим Карноуменко (з 1908 - до якого часу невідомо) [24, 259]
селянин Максим Гончар (з 1913 - до 1914) [3, 85]
селянин Данило Подопригора (з 1914 - до 1917) [35, 325]
селянин Григорій Проценко (з 21.06.1917 - до якого часу невідомо) []
За благоустроєм церковної будівлі і території навколо неї слідкували як віряни, так і поміщики Добропілля і навколишніх сіл. У дореволюційних документах збереглися численні записи про виділення останніми коштів на ремонти і перебудови церковного приміщення. Особливо слід відзначити діяльність останнього добропільського поміщика Карла Олександровича Вістенгаузена, який неодноразово виділяв дуже великі суми на благоустрій храму. [Додаток Г. 2] Так в 1902 році в церковній пресі була виражена подяка єпархіального начальства «…дворянину Карлу Александровичу Вистенгаузену за пожертвованія имъ на ремонтировку Срѣтенской церкви села Доброполья, Бахмутскаго уѣзда, священнику Алексію Кашкадамову и прихожанамъ того села за ихъ заботы о благолѣпіи приходскаго храма…». [36, 498-499] У жовтні 1914 року на спорудження в Стрітенському храмі нового іконостасу вірянами було зібрано 210 рублів. [37, 600] Ще 700 (!) рублів для цих же потреб виділив Карл Олександрович Вістенгаузен. [37, 599]
Церква відігравала велику роль в культурному і громадському житті села Добропілля і навколишніх населених пунктів. Вона була організатором багатьох благодійних акцій по збору коштів, які йшли на різні громадські потреби. Так в 1877 році в розпал російсько-турецької війни церквами 2 округу Бахмутського повіту, до якого належав і Стрітенський молитовний будинок, був організований збір коштів на користь хворих і поранених солдатів. Всі церкви округу зібрали тоді 68 рублів. [38, 137] Ці кошти в лютому 1878 року були направлені в Санкт-Петербург в головне управління товариства піклування про поранених і хворих воїнів. Для сімей загиблих російських моряків тоді ж було зібрано 46 рублів. У першій половині 1878 року збір коштів на користь поранених продовжився, до червня всього було зібрано 101 рубль. [39, 276] Засоби збиралися також на установу двох стипендій Преосвященного Платона, на придбання морських суден для добровільного флоту і на багато іншого. [40, 96] Тих, хто проявляв особливу завзятість в церковній службі, у добродійності або на терені народної освіти церква заохочувала. Синодом був розроблений цілий комплекс нагород для священиків. Їхні нагороди виглядали як окремі елементи одягу, які говорили про заслуги того, хто їх носив. В якості нагород були скуфії (чорні, зелені і фіолетові), набедерники, камілавки, наперсні хрести та ін. Так добропільский священик Віссаріон Феодосьев за активну благодійницьку діяльність 15 листопада 1877 року був нагороджений чорною скуфією, [41, 77] а священик Олексій Кашкодамов 29 квітня 1902 року отримав в нагороду набедерник за відмінно-старанну пастирську службу і шкільну діяльність. [42, 217]
Не можна не згадати діяльність православної церкви на ниві освіти. Перші школи, які з'являлися завдяки старанням священиків в кінці ХІХ - на початку ХХ століття в багатьох селах були, як правило, або школами грамоти, або церковно-парафіяльними. Робота цих навчальних закладів залежала від двох факторів: від можливості селян утримувати школу і від наявності людини, яка могла навчати. Вчителями в таких школах були священики, бо особам, які не мають сану, було заборонено викладати Закон Божий. Так було і в Добропіллі. Необхідність відкриття в селі навчального закладу була очевидна вже до кінця ХІХ століття. За даними 1886 року в Добропіллі з 305 жителів села грамотними були тільки 11 чоловік. [43, 536] Ще 1 хлопчик відвідував школу в іншому населеному пункті. [43, 536] Найближча до Добропілля школа тоді була в селі Василівці, яке було в приході церкви села Гришине.
Додаток Д
Рис. 1. Згадка про існування школи в Добропільському приході в документах 1892 року.
Рис. 2. Свято-Успенська церква села Добропілля. Початок 90-х рр. ХХ ст.
(фото із особистого архіву Наталії Олександрівни Оніпко)

Перші згадки про відкриття церковно-парафіяльної школи в Добропільскому приході відносяться до 1891-1892 навчального року. [44, 18] [Додаток Д. 1] Проіснувала ця школа всього два роки. У "Звіті про стан церковно-парафіяльних шкіл і шкіл грамоти за 1893-1894 навчальний рік" Добропільский прихід вже був названий серед тих приходів, в яких немає ніяких шкіл. [45, 12] Пояснювалася і причина закриття школи в Добропільскому приході: «…за выбытіемъ священниковъ, принимавшихъ дѣятельное участіе въ обученіи дѣтей». [45, 12] Хто був першим учителем точно з`ясувати не вийшло. У документі сказано, що він був священиком. Але в газеті «Катеринославські єпархіальні відомості», де відбивалися кадрові зміни в церквах єпархії, чомусь відсутні записи з цього періоду по селу Добропіллю. Метричні книги, в яких згадуються імена священиків за 1891 рік не збереглися. З метричної книги за 1890 рік відомо, що після вибуття Федора Жолтоногова постійного священика в Добропіллі не було. Християнські треби там справляли по черзі Михайло Степанов і Федір Котляревський. Якщо ситуація до 1891 року не змінилася, то, можливо, вони і були першими вчителями Добропільської церковно-парафіяльної школи. У метриках Стрітенської церкви 1894 року вже стоять підписи інших священиків - Олександра Тиверіадського і Іоанна Курковського, [13, 3-4] і точно відомо, що школа в цей час не працювала. З 1893 року по 1897 рік спроб відкрити знову школу в Добропіллі не здійснювалося.
У 1897 році в Стрітенську церкву був призначений новий священик Олексій Кашкодамов, [14, 439] у якого вже був досвід роботи в церковно-парафіяльних школах. У 1898 році його стараннями в селі Добропіллі вже вдруге була відкрита однокласна церковно-парафіяльна школа. [46, 34] Для неї було споруджено окрему будівлю з квартирою для вчителя. За станом на 1901 рік в школі навчалися 42 хлопчики і 17 дівчаток. [46, 34] Закон Божий у школі викладав Олексій Кашкодамов, а інші предмети вчителька - дочка почесного громадянина Олександра Будянська. [46, 34] За свою роботу вчителька отримувала 180 рублів на рік. [46, 34]
В школі вчилися діти не тільки з Добропілля, а й з навколишніх сіл. Про це може свідчити той факт, що не тільки Добропільські поміщики виділяли кошти на її утримання. У документах за 1901 рік зазначено, що кошти «на ремонтіровку Добропільської школи» були виділені земським начальником М. І. Ларіним, маєток якого - село Красноподілля знаходилося по сусідству з землями Янченко. [46, С. 167]
Шкільне життя, незважаючи на нечисленність учнів, навіть у той час було дуже цікавим. У школах періодично влаштовувалися заходи не лише для дітей, але і для дорослих. Одними з таких заходів були народні читання. Народні читання були за своєю суттю лекціями, які організовувалися земськими організаціями з метою просвіти неписьменної частини селянства. Вони велися здебільшого без плану і певної програми, хоча іноді такі програми і складалися. Тематика лекцій була в основному загальноосвітня або релігійна. Текст читали або завідуючи шкіл, або учні під керівництвом завідуючих. Іноді читання супроводжувалися демонстрацією світлових картинок за допомогою епіскопа або, як його ще називали, "чарівного ліхтаря". Епіскоп представляв собою прилад обладнаний лінзами і камерами для свічки й для плівки з малюнком. Принцип роботи його був як у сучасного фільмоскопа, єдине, що відрізняло його від фільмоскопа, це була свічка заміст електролампи. Світло від неї проходило через плівку з малюнком і через лінзи, завдяки чому можна було отримати велике красиве зображення на білій поверхні. Через те, що свічка мерехтіла, малюнок здавався чарівним. Поверхнею для демонстрації «туманних малюнків» була або вибілена стіна будинка школи, або біла тканина. Згідно із звітом тільки за 1909-1910 навчальний рік народні читання в Добропільскій школі проводилися 9 разів. [47, С. 25]
Крім читань в школах того часу проводили літературні вечори й ранки. Спогади про проведення такого заходу в Добропільської школі збереглися до сьогоднішнього дня. Ось як про це пише безпосередній учасник подій священик І. Лохвицький: «…8-го мая 1907 г. пріѣхалъ я въ село Доброполье для производства экзамена в школѣ грамоты; отец завѣдывающий и учитель заявили мнѣ, что ученики готовятся устроить литературное утро, будетъ петь два хора, одинъ изъ учениковъ подъ управленіемъ учителя, а другой псаломщика. Приглашали и меня, но я, строго соблюдая розписаніе экзаменовъ, не могъ присутствовать. Отецъ завѣдывающій оной школы даже имѣетъ печатный сборникъ (не помню фамиліи составителя его, священника) дѣтскихъ развлеченій для церковныхъ школъ…»[48, 374]
Були в навчальному процесі не тільки позитивні, але і негативні моменти. Так, наприклад, здоров'я учнів ніхто і ніяк не контролював. Медичні установи в селах були рідкістю. І від цього часто в школах спалахували епідемії, через які навчальні заклади навіть тимчасово припиняли свою роботу. Така доля не оминула і Добропільського школу, яка була закрита з 25 жовтня по 7 грудня 1910 року через епідемію скарлатини. [47, С. 29]
У жовтні 1913 року в житті школи сталася визначна подія. Її відвідав з перевіркою катеринославський єпископ Симеон. Владика перевіряв знання дітей із Закону Божого. Відповідями учнів Симеон залишився задоволений. [49, 42] Двічі в 1909-1910 та в 1913-1914 навчальних роках місцева школа була відзначена як одна з найкращих шкіл в губернії.
Священики активно займалися й місіонерською роботою. Це було викликано тим, що в другій половині ХІХ століття в Катеринославській губернії, почало швидко поширюватися сектантство. Село Добропілля в цьому плані не виявилося виключенням. За даними 1913 року там вже мешкало двоє баптистів. [3, 84] Роботу по зміцненню віри організовувало єпархіальне начальство. Використовували різні методи від публічних бесід з сектантами, до організації хресних ходів з православними святинями. Один із таких ходів з Самарською чудотворною іконою Божої Матері пройшов в 1916 році через село Добропілля. Цей хресний хід рухався маршрутом Новомосковськ - Бахмут. 9 червня 1916 року учасники хресного ходу прибули до Стрітенської церкви. [50, 390] Вірянам, що прийшли з іконою, була організована зустріч. Наступного дня священики, організували святкове богослужіння з проповідями. Ось як розповідала про події в селі Добропіллі того дня єпархіальна преса: «…Привѣтственное слово сказалъ священникъ отецъ И. Зданевичъ на текстъ: Лук. 1, 54, а патриотіческую рѣчь священникъ отецъ І. Крещановскій. 10-го іюня было прославленіе новоявленного угодника Божія святителя Іоанна Тобольского. Священникъ отецъ І. Крещановскій за всенощной сказалъ слово, посвященное новоявленному угоднику Божію; передъ величаніемъ миссіонеръ А. П. Красовский сказалъ проповѣдь – о земномъ и небесномъ ходатайствѣ новоявленнаго угодника Божія за русскую землю (по его житію). Послѣ Евангелія миссіонеръ сказалъ противосектантскую проповѣдь на Евангельское чтеніе (Лук. 1 гл.) – о почитаніи Божіей Матери. На литургіи проповѣдывали: 1) священникъ отецъ І. Песоцкій – о молитвѣ въ храмахъ; 2) священникъ отецъ І. Крещановскій – о скорбяхъ и Утѣшительницѣ Богоматери; 3) священникъ отецъ Н. Колтыпинъ – а) о храмѣ и его значеніи, б) патріотическую рѣчь; 4) миссіонеръ А. П. Красовский провелъ бесѣду – о невѣріи и лжевѣріи, какъ духовномъ вліяніи нѣмцевъ…». В той же день 10 червня, хресний хід рушив далі. [50, 391]
Незважаючи на серйозну увагу, яку церква приділяла місіонерській діяльності, вже в ті часи відношення до неї було далеко не однозначним. Цей факт визнавався і самим православним духівництвом навіть на шпальтах єпархіальної преси. В описанні подій, які відбувалися в Добропіллі під час хресного ходу зазначено: «Православное населеніе с. Доброполья индифферентно къ своей вѣрѣ; это объясняется вліяніемъ нѣмцевъ, которые окружаютъ кольцомъ все село и разлагающе вліяютъ на религіозныя вѣрованія русскихъ крестьянъ – и словомъ и дѣломъ отклоняютъ их отъ православія. Нѣмцы здѣсь дошли до такой дерзости, что во время пребыванія тамъ чудотворнаго образа не отпустили русскихъ православныхъ рабочихъ помолиться…» [50, 391] Слід зазначити, що відхід від православ’я частини населення на початку ХХ ст. відбувався не тільки і не стільки через «німецький вплив». Причин цього явища було кілька. Перша – це зубожіння селян на тлі досить заможного життя священиків. У 1907 році священик М. Левітов писав: «…Въ ихъ (селян авт.) сознаніи духовный санъ и деньги настолько срослись, ассоціировались, что сдѣлались почти синонимами. Попъ – это въ ихъ понятіи бездонный денежный мѣшокъ, какимъ то волшебствомъ ежечасно привлекающій и всасывающій въ себя деньги изъ неизсякаемаго источника – мужицкаго кармана.» [51, 8] Хоча в більшості випадків це було далеко не так і кошти, які збирала церква, йшли не особисто священику, а на благодійність, селяни іноді ставилися до духівництва досить неприязно. По-друге, церква завжди лояльно ставилася до влади імператора, навіть тоді, коли дії останнього були відверто несправедливими.
Але, попри все вищезазначене на початку ХХ століття, церква залишалась досить потужним осередком культурного життя в селі. Саме завдяки церкві в селі була відкрита перша школа. І хоча працювала вона не стабільно, вона відігравала помітну роль у житті добропільців. Місцеві священики активно займалися також благодійницькою та місіонерською роботами. Що сприяло створенню певного іміджу церкви в очах місцевого населення.
У 1917 році розпочалася революція, а згодом і громадянська війна, переможцями з якої вийшли більшовики. Більшовики проводили антирелігійну політику, що вилилось спочатку в пограбування, а потім і в закриття більшості храмів під час «безбожної п’ятирічки». Така доля спіткала і Стрітенську церкву Добропілля. За інформацією місцевих краєзнавців, церкву було закрито в 1927 році. [52, ] Але ця інформація потребує ретельної перевірки через те, що дані про створення церкви і про відкриття парафіяльної школи, які приводили ті самі краєзнавці, не відповідали дійсності. Найпізніші документи стосовно функціонування Стрітенської церкви села Добропілля, які вдалося дослідити в ході цієї роботи, датовані 1919 роком. [20] Пізніших документів, що свідчили про функціонування церкви в 20-ті роки знайдено не було. Після закриття церкви духівництво та члени їх родин потрапили під репресії. У сьомій книзі «Реабілітовані історією» по Донецькій області, згадується про сфабриковану справу над сином одного з останніх псаломщиків Стрітенської церкви села Добропілля Іваном Петровичем Росинським, якого пізніше реабілітували. [53, 12]
В радянські часи церковна споруда спочатку використовувалась як клуб. Після будівництва нового сільського клубу в 1976 році, в приміщенні колишньої церкви влаштували музей, а після перенесення музею до місцевої школи, там зробили склад. [54] Купола були збиті, дзвони пішли на металобрухт, дах протікав, у приміщенні склепу, з якого були викинуті всі домовини з рештками поміщиків, намагалися навіть влаштувати дитячу кав’ярню «Зайчик». Але у 80-ті роки кав’ярня була закрита, а склеп засипали сміттям. [54]
Лише в 1990 році споруди колишньої церкви і склепу, які були в жалюгідному стані сільська громада повернула церкві. [Додаток Д. 2] В 1991 році в селі Добропіллі на місці колишнього Стрітенського храму був відкритий Успенський храм, який діє і до сьогодні. [55]
З розповідей місцевих жителів, церкві спочатку хотіли дати назву, яке вона носила до свого закриття. Але хтось із старожилів ввів в оману священика, сказавши йому, що дореволюційний храм був Успенським. Під цим ім'ям він і був освячений. З 1991 до 2018 року там змінилося п’ять настоятелів: отець Георгій Нікітін (з 1991 – до 1993 року); отець Олександр Оніпко (з 1993 – до 2008 року); отець Валерій Книш (з 2008 – до 2011 року); отець Даниил Руминський (з 2011 – до 2014 року).
Додаток Е
Рис.1. Передача отцю Іллі пам’ятної таблички про заснування Стрітенського храму села Добропілля. 2018 рік.
Рис. 2. Свято-Успенська церква села Добропілля в наші дні. Фото 2018 року

Із 2014 року і до сьогодні настоятелем храму є ієрей Ілля Рибак. [Додаток Е. 1] Священики зробили дуже багато, щоб повернути церкві «людське обличчя»: [Додаток Е. 2] при отці Георгії було полагоджено дах. Цілою віхою в житті храму було настоятельство отця Олександра. Олександр Оніпко народився в місті Добропіллі. Із самого початку відродження храму в 1991 році він приймав активну участь у цій справі. 11 липня 1993 року він був хіротоносаний у диякона і став настоятелем Успенської церкви села Добропілля. Лише за один 1995 рік він за діяльність у славу церкви був удостоєний одразу трьох церковних нагород: фіолетової скуфії, фіолетової камілавки і наперсного хреста. В 1999 році він отримав сан протоієрея, у квітні 2000 року палицю, а у 2003 році наперсний хрест із прикрасами. [55] Олександр Оніпко приймав активну участь у будівництві організації і відкритті багатьох храмів Добропільського благочинія. За його участі споруджувалися Троїцький храм та храм ікони Божої Матері «Усіх скорботних радість» у місті Добропіллі, церква Різдва Пресвятої Богородиці у селі Кам’янці, Свято-Миколаївський храм у селі Криворіжжі, Іоано-Богословський храм у селі Шахове, Стрітенська церква у селі Мирному. Саме при отці Олександрі розпочала свою роботу недільна школа при Успенській церкві села Добропілля. Його стараннями і стараннями громади були зведені нові купола над храмом і над дзвіницею. У 2008 році Олександр Оніпко помер (під час операції по видаленню апендициту у нього не витримало серце). [55] За свої заслуги перед церквою він був похований поряд із храмом, в якому він був настоятелем і якому присвятив більше десяти років свого життя. Щороку по протоієрею Олександру відбуваються літії, парафіяни та священики згадують справи Олександра який багато зробив для відродження храму.
Наступні священики, що були настоятелями після Олександра продовжили його справу. При отці Валерії розпочалися роботи з очищення склепу від сміття, при отці Данилі була побудована тимчасова огорожа навколо церковного подвір’я, отець Ілля зараз розпочав ремонт притвору та ремонт склепу, вже придбані матеріали для встановлення постійної огорожі, він же продовжує роботу по ремонту приміщення склепу. Церкві був переданий також колишній будинок священика, там хочуть після ремонту відродити недільну школу, яка перестала діяти після смерті Олександра.
Зараз церква продовжує діяти. Хоча парафіян, які постійно відвідують служби небагато, на церковні свята в храм приходять майже всі мешканці села, багато хто приїздить туди з міста Добропілля та навколишніх населених пунктів. До священиків ставлення особливе, їх поважають, з ними радяться, а до порад прислухаються. Парафіяни переконані, що з вірою і молитвою вони зможуть подолати всі труднощі й зробити свій храм ще краще.
Таким чином закриття Стрітенського храму у Добропіллі було пов’язане з політикою більшовиків щодо релігії. Після закриття храму його приміщення виконувало різні функції, від клубу до складу. Лише в 1990 році будівлі храму і склепу були передані церкві. Зусиллями громади церкву було відновлено в 1991 році. Особлива роль у відновленні і розбудові храму належить протоієрею Олександру Оніпко. Зараз дослідники по різному оцінюють роль церкви в суспільстві, але беззаперечним є той факт, що вона завжди виступала в ролі досить потужного осередку культурного та духовного життя громади села Добропілля.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

1.Феодосий Макаревский: Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской Епархии: Церкви и приходы прошедшего XVIII столетия. — Екатеринослав, типография Я. М. Чаусского, 1880. – 1080 с.
2.Карта Российской империи 1846-1863. Масштаб: 3 версты на дюйм [Електронний ресурс] / сост. Шуберт Ф. Ф., Тучков П. А. - 1868. – Ряд: XXVI, лист:15. – Режим доступу: http://www.etomesto.ru/shubert-map/26-15/. – Доступ 15.01.2015.
3.Справочная книга Екатеринославской епархии за 1913 год. – Екатеринослав: Типография Сем. Ив. Барановского, 1914. – 488 с.
4.Справочная книга Екатеринославской Епархии 1908 года.– Екатеринослав: Типография Братства Св.Владимира, 1908.– 1103 с.
5.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №1, 1914. - 22 с.
6.Там же. – №2, 1876. – 24 с.
7.Там же. – №15, 1874. – 22 с.
8.Там же. – №2, 1875. – 22 с.
9.Там же. – №11, 1877. – 20 с.
10.Там же. – №9, 1881. – 24 с.
11.Там же. – №14, 1881. – 22 с.
12.Метрическая книга о родившихся, бракосочетавшихся и умерших за 1879-1890 гг. – ДОДА. Ф. 234 Оп.1 Спр.1. – 319 л.
13.Метрическая книга о рождении, браке и смерти за 1894 -1895 гг. – ДОДА. Ф. 234 Оп.1 Спр.2. – 65 л.
14.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №32, 1897. - 22 с.
15.Там же. – №3, 1903. – 20 с.
16.Там же. – №7, 1903. – 24 с.
17.Там же. – №5, 1909. – 18 с.
18.Адрес–календарь Екатеринославской губернии на 1910 год. – Екатеринослав: Типо-литография губернского правления, 1910. – 338 с.

19.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №24, 1914. - 22 с.
20.Метрическая книга о рождении, браке и смерти за 1914 -1919 гг. – ДОДА. Ф. 234 Оп.1 Спр.4. – 191 л.
21.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №25, 1914. - 22 с.
22.Там же. – №15, 1896. – 28 с.
23.Там же. – №26, 1899. – 22 с.
24.Там же. – №14, 1908. – 22 с.
25.Там же. – №33, 1911. – 24 с.
26.Там же. – №2, 1912. – 18 с.
27.Метрическая книга о рождении, браке и смерти за 1911 -1913 гг. – ДОДА. Ф. 234 Оп.1 Спр.3. – 151 л.
28.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №8, 1875. - 20 с.
29.Там же. – №6, 1883. – 24 с.
30.Там же. – №1, 1887. – 24 с.
31.Там же. – №8, 1891. – 20 с.
32.Там же. – №9, 1894. – 20 с.
33.Там же. – №32, 1900. – 22 с.
34.Там же. – №6, 1901. – 20 с.
35.Там же. – №20, 1914. – 16 с.
36.Там же. – №34, 1902. – 22 с.
37.Там же. – №32, 1914. – 24 с.
38.Там же. – №6, 1878. – 18 с.
39.Там же. – №14, 1878. – 20 с.
40.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел неофициальный. – №6, 1878. - 44 с.
41.Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел официальный. – №3, 1878. - 20 с.
42.Там же. – №14, 1902. – 24 с.
43.Сборник статистических сведений по Екатеринославской губернии. Том ІІ. Бахмутский уезд. – Екатеринослав: Типография Я. М. Чаусского, 1886. – 834 с.
44. Отчет Екатеринославского Епархиального училищного совета о состоянии церковно- приходских школ и грамоты за 1891-1892 учебный год. – Екатеринослав: Типография Братства Св. Владимира, 1893. – 95 с.
45.Отчет Екатеринославского Епархиального училищного совета о состоянии церковно- приходских школ и грамоты в Екатеринославской епархии за 1893-1894 учебный год. – Екатеринослав: Типография братства Св. Владимира, 1895. – 112 с.
46.Отчет Епархиального училищного совет о состоянии школ церковно-приходских и грамоты в Екатеринославской епархии за 1901 гражданский год. – Екатеринослав: Типография Братства Св. Владимира, 1902. – С. 34
47.Отчет о состоянии церковных школ Екатеринославской епархии за 1909-1910 учебный год. – Екатеринослав: Типография С. И. Барановского, 1911. – С. 29
48. Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел неофициальный. – №10, 1908. - 40 с.
49. Отчет о состоянии церковных школ в Екатеринославской епархии за 1913-1914 учебный год. – Екатеринослав: Типография Братства Св. Владимира, 19014. – С. 42
50. Екатеринославские епархиальные ведомости. Отдел неофициальный. – №27, 1916. – 48 с.
51. Левитов М. Народ и духовенство. – Казань: Центральная типография, 1907. – 18 с.
52. Подолян В. Історія міст, селищ і сіл Добропілля (Кінець XVII – початок XXI століття). – Добропілля: Нива, 2018. – 222 с.
53. Реабілітовані історією. Донецька область. Книга 7/ Під ред. Третяка О. Л. – Київ-Донецьк: Видавництво КП «Регіон» - «ФОП Колесніченко В. В.», 2010. – 624 с.
54. Свідоцтва ієрея Іллі Рибака, 1965 р. н.
55. Свідоцтва Наталії Олександрівни Оніпко, 1974 р. н.

Добавлено: 25-02-2019, 22:29